Blanciar HRAJNOHA

Blanciar - ľudový šperk

9.90 €

Produkt momentálne nedostupný

Popis produktu

 
 
 

Šperk inšpirovaný ľudovým umením má rôzne podoby. Najtradičnejší je  BLANCIAR, ktorý nosia hlavne muži na svojich ľudových košeliach a klobúkoch, alebo na klope vesty a kabáta. Ženy ich nosia ako sponu na rukávcoch a tiež ako ozdobu na plátených opaskoch.

Grafické vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc, ako sú napríklad solárne kružnice.  Pôvodne úžitkové šperky sa  tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Blanciare boli zvyčajne kované, alebo vyrezávané z medeného plechu (niekedy odliate z bronzu) s kvetinovými, geometrickými alebo zvieracími vzormi. Pokiaľ ide o typológiu a pôvod, blanciare si zachovávajú základné tvary príznačné pre gotický sloh. Chronologicky sa datujú už od obdobia migrácie germánskych národov.

Blanciar, Goralská spinka druh spony používaný hlavne na mužských košeliach. Je to jeden z najstarších dekoratívnych prvkov ľudového oblečenia s niekoľko storočnou tradíciou. Blanciar je spojený s charakteristickými regiónmi slovenskej ľudovej kultúry, napríklad pri krojoch podhorských goralov na Spiši, Liptove, Orave a Kysuciach.

Základným materiálom je mosadzný plech s hrúbkou 0,8mm. Vyzdobený je hlbokým gravírovaním a razením.

GORALSKÁ SPINKA

Goralská spinka je kovový šperk, ktorý sa v ľudovom prostredí na Slovensku používal pri spínaní mužských, ale i ženských košieľ pri krku alebo na prsiach. Mal tvar spony s otvorom v strede, ktorým sa prevliekala a upevňovala látka, prepichnutá ihlicou pripevnenou na jednej strane otvoru. Doklady najstarších ľudových spiniek pochádzajú z 18. storočia. Prstencovitým tvarom nadväzujú na spinky rozšírené v ranom stredoveku.

Charakteristické boli pre stredné Považie a okolie Považskej Bystrice. Okrem nich územne najširšie zastúpenie mali spinky romboidného tvaru – rohaté spínadlá. Ľudoví výrobcovia ich zhotovovali liatím alebo vysekávaním z mosadze, prípadne drahšieho pakfónu. Formované profilovaním, zdobené razeným alebo rytým dekórom, opatrené príveskami a retiazkami vynikali krásou tvaru.

Najdlhšie sa do prvej polovice 20. storočia udržali na odeve pastierov. Špecifickú skupinu tvarovo blízku romboidným spinkám tvorili spinky so srdcovitým výrezom v dolnej časti. Okrem produktov ľudových výrobcov sa v niektorých oblastiach Slovenska používali vo funkcii spínadiel aj zlatnícke filigránové alebo liate strieborné šperky.

SPONA

Spona je spínadlo spájajúce okraje odevu pomocou háčika a očka. Dvojdielna spona vzniká ich prekrytím ozdobnými terčíkmi. V období renesancie tvorila účelový a dekoratívny prvok šľachtického a meštianskeho odevu. V ľudovom prostredí na Slovensku sa používala pri spínaní a zdobení ženských živôtikov, kabátikov a vrchných častí mužského odevu.

Rozpätie hodnoty a kvality spôn bolo široké čo do výberu materiálu – zlato, striebro, mosadz, cín – a náročnosti spracovania od jemných zlatníckych filigránových či liatych prác, cez práce ľudových kovolejárov napodobňujúcich strieborný filigrán, až po sériové bižutérne napodobeniny, ktoré sa kupovali v obchodoch a na trhoch.

Parametre produktu

Základný materiálmosadzný plech - 0,8mm (CuZn37)
Zdobeniemosadzná retiazka